Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: VÍTEJ ŠTÍHLÝ ROKU 2020



Přelom prosince a ledna je téměř vždy spojen s bilancováním předchozího roku. Co se povedlo, v čem je prostor pro zlepšování, co úplně nedopadlo podle našich představ. A jako každý rok je tu kopa novoročních předsevzetí. Mezi velice časté patří „konečně zhubnu", „začnu cvičit", „začnu zdravě jíst". 

Teď jen nastudovat všechny „zázračné" redukční diety, vybrat si jednu z nich a hurá do toho. Aby bylo dílo kompletní, pořídit ještě permanentku do posilovny nebo na jiné cvičení. V lednu, a ještě tak v půlce února, jsou tělocvičny plné, všichni plni nadšení jak na startu Beskydské sedmičky a nikdo si nepřipouští, že by do vysněného cíle nedošel. Ale statistka je neúprosná. Čím víc velkých změn najednou, tím rychlejší ukončení snahy a návrat do starých kolejí.

Lidské tělo, aby mohlo dobře fungovat, musí být v rovnováze a o svoji rovnováhu se neustále snaží

Každá buňka v těle potřebuje pro své fungování glukózu. Cukr není špatný, ale jde o to, kolik jej tělu dáme. Pokud sníme talíř cukroví, hladina cukru v krvi letí do závratných výšin. Tam ji ale tělo nemůže nechat, protože příliš mnoho cukru škodí a způsobuje potíže. A naše chytré tělo okamžitě vyplaví inzulín, aby snížil vysokou hladinu cukru, která tělu škodí, a nastolil opět rovnováhu. Kam ale s tak velkým množstvím cukru? Inu, přeměnit na tuk a uložit na horší časy. Však on se bude hodit, až bude tělo trápit nějakou nesmyslnou dietou. Vše v těle je o rovnováze.

Nebudu zde psát o tom, co dělat: že je třeba zdravě jíst, přirozeně se dostatečně hýbat, pořádně odpočívat, zbytečně se nestresovat. To všichni dobře znají, jen je tyto zásady nutné začít postupně dodržovat.

A co na to homeopatie?

Neznám homeopatický lék, který po vycucání několika pilulí způsobí, že tuky na našem těle začnou okamžitě mizet. Homeopatické léky pomáhají našemu tělu udržet v těle rovnováhu a naši snahu o zdravé tělo podpořit. Jejich efekt je relativně pomalý, ale stojí za to. Na prostorově výraznějším těle jsme pracovali mnoho měsíců a rychlý účinek by nestihl pomoci upravit léty naučené návyky. A které léky mohou pomoci? 

S rychlejším nastartováním metabolismu pomůže lék Calcarea carbonica 9C. V jejím popisu najdeme nejen obezitu jablíčkového typu, ale také silné pocení na hlavě, únavu a vyčerpání, ale také chuť na sladkosti, vejce a těžce stravitelné potraviny. Do jejího obrazu patří i metabolický syndrom a vysoký tlak. Pokud je zpomalený metabolismus spojen s nadýmání, zácpou, hemoroidy a prasklinami je vhodné zavolat na pomoc lék Graphites 9C. Oba léky se dávkují 2x denně 5 granulí.

Nadváhu a zpomalený metabolismus většinou doprovází zadržování vody v těle. Léky Natrum sulfuricum  a Natrum muriaticum v ředění 5C či 9C pomáhají odvést zadržovanou vody z těla pryč. Tyto léky můžeme obden střídat 5 granulí. Thuya occidentalis 9C odplavuje z našeho těla nejen přebytečnou vodu, ale také nánosy zplodin, které jsme si ve svém těle hezky uložili.

Při stavech záchvatovitého přejídání je vhodné užít lék Antimonium crudum 9C. Pokud jsou stavy „žravé" časté, můžeme užívat každý den 5 granulí. Po určité době stačí jen v době, kdy to nejvíce hrozí, např. u sledování televize.

Do nového roku Vám všem přeji mnoho štěstí, zdraví, pevné vůle a co nejvíce vnitřní rovnováhy!

PharmDr. Lenka Štýsová

 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie