Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: VELKÝ DEN JE TU



Po deseti dlouhých měsících, kdy si dva tvorečkové zvykali být dva v jednom, najednou nadešel den, kdy se konečně poznají, uvidí a láskyplně obejmou. Pro mnoho žen, které budou rodit poprvé, je tento den spojen s mnoha otazníky, obavami a strachem z neznámého. Projít lehčeji celým tímto dnem jim umožní zkušená porodní asistentka, která je uklidní, poradí a pomůže. Do tašky do porodnice je možné přibalit i několik tub s homeopatiky. Homeopatika během porodu mohou ovlivnit děložní kontrakce, otevírání děložního hrdla, lépe zvládnout bolest, stres a zklidnit nastávající maminku. Pojďme si říci něco o některých z nich.

Mezi jedny z prvních budu jmenovat lék Arnica montana 15C. Tento lék se používá snad celé těhotenství. Pozitivně působí na veškeré svalstvo a cévy v těle. Během porodu významně ovlivňuje krvácení tkání. Zmírňuje únavu a vyčerpání během porodu, aby zůstal dostatek sil na všechny fáze porodu. Její místo je naprosto nezastupitelné. 

Od nástupu pravidelných kontrakcí nebo po odtoku plodové vody je dobré začít užívat léky Actea racemosa 9C a Caulophyllum thalictroides 9C.

Actea racemosa 9C ovlivňuje porodní bolesti dolní části zad, které vystřelují do kyčlí a stehen. Užívá se 5 granulí každou půlhodinu.

Caulophylum thalictroides 9C působí příznivě na bolesti, které vystřelují do třísel a močového měchýře. Ovlivňuje tuhost děložního hrdla a neúčinné stahy dělohy. Užívá se také 5 granulí každou půl hodinu. Pro snadnější užívání je lepší udělat koktejl. Do 500 ml vody rozpustit po 20 granulích od každého a postupně popíjet. Uvedené množství je připravené tak na 2 hodiny, poté rozpustit další. V případě potřeby je možné do koktejlu přidat i jiná homeopatika.

Chamomilla vulgaris 15C je vhodné přidat u velké přecitlivělosti na bolest, které může dovést rodičku, jinak mírnou, až do stavu zloby až zuřivosti.

Velká dávka stresu a úzkosti může způsobit až zastavení porodu. Gelsemium sempervisrens 15C je v tomto případě vhodným lékem. Budoucí maminky, které tento lék používaly během těhotenství, by si jej měly vzít s sebou i k porodu. Gelsemium umí pomocí od bolesti hlavy s tlakem za očima během porodu.

Neměli bychom ale opomenout dva velké léky celého těhotenství. Prvním z nich je Pulsatilla 15C. Tento lék je vhodný pro ženu, která velice potřebuje podporu a přítomnost blízké osoby po celou dobu porodu. Potřebuje velkou dávku útěchy a čerstvého vzduchu.

Druhý lék celého těhotenství je úplně jiný. U nastávající maminky se spíše projevuje pesimismus, podrážděnost až zlost, nemá ráda útěchu a chce být spíše sama. To je typické pro lék Sepia officinalis 15C. U tohoto léku je navíc zřetelný pocit tíhy - nohou, v podbřišku, obava o to, aby dítě nevypadlo. 

Ne každý porod skončí vaginálním porodem. V některých případech musí lékaři přistoupit k císařskému řezu. Je to jen jiný způsob příchodu na svět. Ale i na konci tohoto na maminku čeká krásné, vytoužené miminko, které potřebuje její objetí a lásku, aby mělo rádo ten náš krásný svět.

Do tašky do porodnice je dobré přibalit ještě několik tub pro rychlejší zahojení poporodních zranění, které se téměř vždy objeví. Měla by tam být kromě Arniky také Staphysagria, Apis mellifica a China. Ale o těch až příště.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie