Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: PO PORODU



Porod je pro tělo ženy velice náročný. Tolik změn najednou. Při porodu může docházet k různým poraněním a zhmožděninám. Proto by v tašce do porodnice měla být přibalena také tuba Arniky montany. Arnica montana má velký vliv na rychlou regeneraci těla po porodu. Zmenšuje bolestivost a pocity zhmoždění po porodu. Únava svalů rychleji s arnikou mizí. Porodní cesty jsou vždy zhmožděné a je proto dobré užívat arniku klidně celé šestinedělí. Kromě analgetického efektu má také účinek na cévy. Omezuje krvácení během porodu, ale i po něm. Všechny cévy se rychleji regenerují, zlepšuje se pokrvení, rychleji se vstřebávají hematomy a krevní výrony. Mezi nezanedbatelné účinky patří také antibiotický a protizánětlivý efekt. Obou se využívá u hojení ran a traumat. Užívá se dle akutnosti stavu 3-5x denně 5 granulí v ředění 9C, popřípadě 15C.

Ruku v ruce s Arnicou jde lék Staphysagria. Lék Staphysagria pomáhá zhojit řezná poranění, jako je nástřih hráze. Využijeme jej i v případě císařského řezu, kdy pomáhá rychleji zahojit ránu. V tomto případě jej používáme v ředění 9C a aspoň 3x denně 5 granulí. Staphysagria má vliv také na celý urogenitální trakt. Odstraňuje pocity pálení a řezání v močové trubici, má účinek i na urgentní inkontinenci po porodu. V obraze tohoto léku najdeme pocity ponížení a rozhořčení, pocit křivdy. Pokud se objeví pocity ponížení a rozhořčení, je lépe použít lék v ředění 15C.

Pokud došlo k natržení hráze, je vhodné přidat k Arnice lék Calendula 5C. Tento lék je vyráběný z měsíčku a pomáhá hojit tržná poradění, kdy okraj rány není rovný. Užívá se 2x denně 5 granulí.

Dalším lékem, který by se mohl v porodnici hodit, je Apis mellifica 15C. Tento lék je vyroben z včely medonosné. Všichni známe, jak vypadá bodnutí od včely a jaká je reakce našeho těla na něj. Objeví se růžový otok, který je velmi bolestivý, pálivý a bodavý. Zhoršení nastává teplem a i sebemenším dotykem. Zlepšení nastává naopak studeným a chladem v jakékoliv podobě. Účinek léku je rychlý, ale krátký. Ze začátku se užívá po 10-15 minutách, později 2-4x denně 5 granulí. Po porodu dochází k posttraumatickému otoku vulvy. Apis meliffica uleví od bolesti i otoku. Apis lze použít i u zánětu prsu, kdy dochází k otoku při retenci mateřského mléka.

Při porodu dochází také k velké ztrátě tekutin - jednak krvácením, tak i pocením. Z dehydratace vzniká i únava a vyčepání. China 9C pomáhá s rehydratací po porodu a tím zrychluje rekonvalescenci. Užívá se 3x denně 5 granulí. China se užije nejen těsně po porodu, ale i při kojení, kde pomáhá tělu správně zacházet s vodou a minerály. China má také vliv na nadýmání. Pomáhá s meteorismem, které je v oblasti celého břicha, břicho je citlivé na dotyk a odchod plynů a říhání neulevuje. V tomto případě se užívá dle akutnosti 5 granulí po 30 minutách.

Ani po porodu bychom neměli zapomínat na lék Sepia officinalis 15C. Je to velký lék celého těhotenství a své upotřebení najde i po porodu. Je to lék ochablého vaziva, což se může po porodu projevovat poklesem dělohy, hemoroidy, pocitem tíhy v podbřišku. Některá žena může mít pocit, že děloha vypadne. Užívá se 2-3x denně 5 granulí.

Ještě bych nechtěla opomenout jeden lék, který se do porodnice hodí. Tím je Ricinus comunis 5C. Pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka a aby jej bylo dostatek. Začíná se s dávkováním 3-4x denně 5 granulí a postupně se vysazuje, pokud je mléka dostatek.

A nyní už jen samou radost z našich potomků.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie