Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: OPAR NA RTU



Opar na rtu (Herpes simplex labialis) je virové infekční onemocnění kůže a sliznic. Je velmi nepříjemné a obtěžující nejen svým klinickým obrazem, ale i tím, že ho každý vidí a pacient se ve společnosti necítí v pohodě.

Herpes je úzce spojený s oslabenou imunitou, nachlazením a vyčerpáním organismu. Může vzniknout po psychickém vypětí nebo úleku. V zimě stoupá počet pacientů, kteří přichází do lékárny a žádají radu o pomoc při léčbě oparu.

Klinický obraz oparu prochází několika stádii: nejdříve je to jen pocit brnění a svědění na rtu, pak se objevuje malý puchýřek, který se plní tekutinou a zvětšuje, může jich být i několik vedle sebe. Pak puchýřek praskne a vytékající tekutina vytvoří na rtu zaschlou krustu. Tato fáze bývá velmi bolestivá. Vzniklý strup někdy praskne a krvácí.

Jedná se o nakažlivé onemocnění. Nejnakažlivější je v době těsně před objevením puchýřku až do vytvoření krusty.

Možnosti léčby:

1) Režimová opatření a podpora imunitního systému

    - Zvýšit počet hodin spánku, více odpočívat, eliminovat stresové faktory.

    - Zvýšit příjem vitaminů a minerálů nejlépe v přírodní formě. Hlavně vit.C, vit.B, selen a zinek.

    - Prohřívání organismu (zázvorový a šípkový čaj, teplé polévky a vývary).

    - Bolavé místo potírat homeopatickým Dapis gelem (účinnou látkou je Apis mellifica viz.níže). Pomáhá při svědění a otoku.  Dále můžeme potřít tea tree olejíčkem nebo  přírodní mastí s extraktem z dubu nebo dubovými kapkami (silné adstringentní účinky).

    - Zbytečně na opar nesahat a nepoužívat společné sklenice!

1) Homeopatická léčba

   - Čím dříve se homeopatika nasadí, tím je výsledek lepší a opar se ani nemusí rozvinout ve všechna stádia nebo v jejich extrémní podobu.

   - Pokud vznikl opar po prochlazení, šoku nebo náhlém úleku, podáme co nejdříve Aconitum 9C - po 1 hod., celkem 3 dávky.

   - Rhus Toxicodendron 15C - podáváme od prvních pocitů, že se na rtu něco děje velmi často, např. po 10 min. nebo můžeme rozpustit do vody a často popíjet až do doby, kdy pocit na rtu úplně zmizí.  Pokud se puchýřek přeci jen objeví, tak podáváme po celou dobu výskytu 4x denně 5 granulí.

   - Apis mellifica 30C - pokud vznikne otok, pocit píchavé bolesti a horkosti, růžové až červené zabarvení daného místa. Ulevuje studený obklad nebo napití studeného nápoje. Apis je akutní lék, je třeba ho podávat velmi často, např. po 10 min. nebo rozpustit do vody a popíjet až do odeznění příznaků.

   - Mezereum 9 C - podáváme ve fázi vzniku krusty, prasknutí puchýřku a vytékání hnisavé tekutiny. Dávkujeme 3x denně až do vyléčení.

   - Oscillococinnum - pro podporu imunitního systému 1x denně po celou dobu léčby oparu.

Pomocí homeopatik můžeme ovlivnit také sklon k recidivám, které jsou při výskytu oparů časté a to preventivním užíváním Oscillococcina a dalších homeopatických léků. Tento předpis však vyžaduje dobré znalosti homeopatických principů.

Lékárníci se mohou přihlásit na vzdělávací kurzy homeopatie na stránkách www.cedh.cz

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie