Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: KŘEČOVÉ ŽÍLY



Začíná léto, slunce pomalu pěkně ohřívá zem, teplo je všude kolem nás. S přibývajícím teplem se u mnohých z nás začínají ozývat křečové žíly. Křečové žíly se řadí mezi nejčastější cévní onemocnění. Častěji se vyskytují u žen, což je dáno těhotenstvím a hormonálními změnami. V žilním systému jsou chlopně, které napomáhají návratu krve do srdce. Pokud nefungují tak, jak mají, krev se v žilách městná, zvyšuje se tlak na žilní stěnu, která se deformuje, a dochází ke vzniku varixů. Mezi první příznaky patří rychlá únava nohou a bolest při námaze. Zpočátku je to pouze estetický problém, ale s rozvojem onemocnění se rozvíjí další komplikace a u neléčených křečových žil může dojít až ke vzniku bércových vředů.

Mezi rizikové faktory kromě dědičnosti, věku a pohlaví patří také nadváha a příliš dlouhé sezení nebo stání. 

Základním léčebným opatřením jsou kompresní zdravotní punčochy. Ne je mít pouze v šuplíku, ale aktivně je používat a nosit. Obzvláště v horkých dnech, kdy dochází k větším otokům nohou. Farmakologická léčba pouze zabraňuje dalšímu zhoršování stavu a zmírňuje otoky a pocity těžkých nohou.

Křečovým žilám lze do jisté míry předcházet zdravým životním stylem. Jídelníček je vhodné obohatit o potraviny, které obsahují více vlákniny, bioflavonoidy i rutin. Pokud zařadíme do jídelníčku dostatek zeleniny, pohanku, luštěniny, rýži a červenou řepu, naše cévy nám poděkují. Pohyb je důležitým krokem zabraňujícím vzniku a rozvinutí křečových žil. Cirkulaci krve v nohách podporuje plavání, chůze i jízda na kole. Střídání teplé a studené vody posiluje žilní systém nohou. Ruku v ruce s jídelníčkem a pohybem je snižování nadváhy, která zbytečně zatěžuje žilní systém.

S úlevou může pomoci i homeopatie

Mezi nejdůležitější lék na posílení žilní stěny patří Arnica montana. Má venoprotektivní účinek. Působí na bolest po námaze i na bolestivé, napjaté varixy. Zmenšuje také křehkost kapilár. Užívá se dlouhodobě v ředění 9C 1-2x denně. Arniku využijeme nejen u křečových žil, ale také u všech úrazů, traumat a krvácení.

Pokud se objeví pálivý, bodavý, narůžovělý otok, který se zmírňuje obklady, vzpomeneme si na lék Apis mellifica.

Důležitým lékem u křečových žil je Fluoricum acidum. Je vhodný v případě pálení nebo svědění nohou. Potíže se zmírňují studeným obkladem. Varixy jsou v tomto případě kličkovité a seskupené do shluků.

Existuje několik velkých terénních léků, které mají ve svém popisu také sklon k varixům. Jako první bych jmenovala lék Sepia. Vše je u tohoto léku pokleslé. Potíže se zhoršují vždy, když dochází k venózní stáze - dlouhé stání, vlhké teplo, odpočinek. Zvednutím nohou, chlazením a cvičením se příznaky zlepšují.

Lachesis mutus má pocit těžkých nohou také. K zhoršení dochází v teple, sevřením a v premenstruačním období. S nástupem menstruace s e potíže většinou zmírňují. Kapiláry mohou být natolik křehké, že dochází ke vzniku modřin a podlitin při sebemenším dotyku.

U žilních léků bychom ještě neměli zapomenout na lék Pulsatilla. Je vhodný u rozšířených žilek, které jsou doprovázeny bolestí a otokem. Může se vyskytovat určité promodrání končetin, které je způsobeno špatným prokrvením.

Přeji Vám lehký krok po celé léto.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie