Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: JAK SE PŘIPRAVIT NA ŠKOLKU



Jsou sice ještě prázdniny, ale srpen se velice rychle přehoupne do své druhé poloviny a začne příprava na září. Pro mnoho maminek je tento čas spojen i s velkými obavami, jak jejich potomek zvládne začátek školního roku, který se kvapem blíží, zda budou zdravé a snadno odolají náporu nemocí.

Dítě přichází z tepla rodinného prostředí do většího kolektivu, kde se učí navazovat s ostatními vrstevníky přátelství, společnou hru i vzájemné soužití s větším počtem osob, než jen s maminkou a tatínkem. Tak, jak je dítě vystavenou novým podnětům, tak i imunitní systém prochází velkou zkouškou. Ranní vstávání, kolektiv dětí, intenzivnější zapojení do her a činností ve školce, to vše představuje velkou zátěž, která se může projevit větší nemocností. Jen velmi málo dětí si začátek školky neodstoná. Jedná se o zcela přirozenou reakci a nutný trénink jeho obranyschopnosti.

Jak podpořit imunitu, aby zátěž dítě zvládlo?

Základem je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Tělo se postupně otužuje a je odolnější všem vnějším vlivům. Aby bylo tělo dostatečně připravené, potřebuje k tomu i dostatek vhodného a zdravého paliva - zdravé stravy. V jídelníčku by měl být dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, výživné klíčky, polévky, cibule, ryby, a mnoho dalších zdravých potravin. Nedílnou součástí režimu je i dostatečný odpočinek a posilující spánek.

Imunitu můžeme posílit i vhodným doplňky stravy, jako je echinacea, rakytník, betaglukany a laktobacily. Výborným pomocníkem mohou být i homeopatika. 

Oscillococcinum - vynikající protivirový lék, který lze užívat preventivně i od prvních příznaků nemoci. Od září nejlépe pravidelně 1x týdně a pokud se v blízkém okolí objeví nemocní, je vhodné dávku užít každé ráno.

Tento lék vhodně doplňuje Echinacea 5CH, který se užívá 1x denně týden a poté další týden přestávka. Takto střídat celé podzimní a zimní období.

Nedílnou součástí tohoto období je i lék Silicea. Užívá se v ředění 15CH 1x týdně a vhodně posiluje kombinaci Oscilla s Echinaceou.

Pokud se přeci jen nemoc vyskytne, je třeba dát malému tělíčku dostatek času na rekonvalescenci, aby se imunitní systém dostal opět do kondice. Oslabený organismus je mnohem náchylnější na další útok nemoci a snadno by jí mohl podlehnout.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie