Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HODNÝ, ZLÝ, OŠKLIVÝ?



Pro organismus je nezbytný, ale jeho nadměrné množství způsobuje zdravotní komplikace - a tukové pláty v tepnách a cévách (aterosklerotický plát, plak, též aterom) opravdu nevypadají hezky. Cholesterol potřebujeme mimo jiné pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů i vitaminu D, ale nadměrné množství zejména LDL cholesterolu zužuje cévy a tepny, takže způsobuje riziko infarktů a cévních mozkových příhod.

V poslední době se sice objevila tendence k určité benevolentnosti k hodnotám této látky v krvi, ale odborníci s tím nesouhlasí:

Kolik je správně?

Maximálně do 5 mmol/l celkového a do 3 mmol/l LDL cholesterolu je hranice, nad kterou bychom neměli jít," tvrdí prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, a dodává: „Rizikoví jedinci s vysokým krevním tlakem, diabetici, pacienti po infarktu a mrtvici by měli mít hladinu cholesterolu ještě o 1 mmol/l nižší."

Hlavní důvod našich potíží s cholesterolem? V posledních desítkách let si příliš užíváme blahobytu, konzumujeme velké množství stravy, a to nejen živočišné. 


Ročně u nás zemře v důsledku cévních onemocnění kolem 50 tisíc lidí. 

Někteří z nich měli genetické dispozice pro vyšší cholesterol, familiární hypercholesterolemii (FH), a těm nepomůže ani prevence, ani úprava životního stylu.

Většině ostatních ovšem obvykle stačí zvýšit pohybovou aktivitu a správně se stravovat.


Familiární hypercholesterolemie je dědičné metabolické onemocnění

Při této nemoci si tělo nedokáže v krvi zpracovat LDL cholesterol. Pokud se tento problém neobjeví včas, může postižený jedinec může skončit se srdečním infarktem nebo cévní mozkovou příhodou už ve velmi mladém věku, a to i kolem 20 let. FH se u nás týká každého dvoustého až 250. jedince, v rodině obvykle bývá postiženo víc jejích členů. Je tedy možné odhalit nemoc včas - na základě rodinné anamnézy nebo úmrtí některého příbuzného na kardiovaskulární onemocnění v nízkém věku. Při včasném zjištění a léčení choroby je možné riziko těchto nemocí snížit na úroveň ostatní populace.

Léčení familiární hypercholesterolemie

Kromě dodržování zdravé životosprávy se tito pacienti léčí statiny (atorvastatin, simvastatin, rosuvastatin) a ezetimibem.

Novou možnost představují inhibitory PCSK9 ve formě podkožních injekcí, které se aplikují jednou za 14 dnů nebo jednou za měsíc. Tento typ léčby je nadějí i pro pacienty, u nichž nebylo snižování hladiny cholesterolu pomocí léků úspěšné, nebo u těch, kteří mají výrazně vysoké riziko onemocnění způsobených aterosklerózou. Skvělou zprávou pro všechny je skutečnost, že od 1. června tyto léky hradí zdravotní pojišťovny," říká prof. Vrablík.

Čeho víc, čeho minimum?

Nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., doporučuje omezit tuky s obsahem nasycených mastných kyselin - sádlo a máslo, a také uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky, sušenky s náplněmi a polevami.

Takže: minimum chipsů, bonbonů, slazených nápojů, burgerů, smažených jídel, knedlíků a bílého pečiva, víc olivového a řepkového oleje, ryb, libového masa a luštěnin, brambor, celozrnného pečiva, ořechů a semínek, a samozřejmě zeleniny a ovoce. 

Pohyb je život

Denní pohybová aktivita nás ochrání nejen před zvýšenou hladinou cholesterolu, pomůže i páteři, kloubům a je prevencí před obezitou, a tím i před rizikem mnoha dalších onemocnění. Stačí alespoň půlhodina svižné chůze denně. A kdo rád tančí, může do svého denního programu zařadit i tanec. Když to nebude „ploužák", počítá se to!

Mgr. Jana Ulíková

Designed by topntp26 / Freepik

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie