Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HLADINU OMEGA-3 NENASYCENÝCH MASTNÝCH KYSELIN LZE MĚŘIT A HLÍDAT



...stačí k tomu pouze JEDNA kapka krve.

Do České republiky zavítal v dubnu americký profesor William S. Harris, Ph.D., přední odborník v oblasti výzkumu omega-3 nenasycených mastných kyselin, aby zde představil Indexový test (zjišťující tzv. Omega-3 index), který poukazuje jednoduše z kapky krve na množství EPA a DHA v krvi. Test konkrétně odhalí procentuální zastoupení těchto mastných kyselin v membránách našich červených krvinek, což je i marker hodnot EPA a DHA v tkáních. 

Prof. Dr. William S. Harris, Ph.D. je mezinárodně uznávaný odborník na omega-3 mastné kyseliny. Řadu let sleduje, jak mohou být přínosné pro lidský organismus, zejména pak pro pacienty se srdečním onemocněním. Za 39 let praxe ve výzkumu je autorem více jak 225 vědeckých článků a 350 publikací o omega-3 mastných kyselinách, primárně jejich roli a přínosu v prevenci a léčbě kardiovaskulárních chorob.

Dr. Harris je spoluobjevitel krevního testu omega-3 indexu (2004) - nové metody měření hladiny omega-3 v lidském těle. Omega-3 index je považován za prediktora rizika kardiovaskulárních chorob.

Je profesorem na katedře medicíny na Sanford School of Medicine na University of South Dakota a prezidentem a generálním ředitelem OmegaQuant. Získal 5 grantů od amerických vládních úřadů (Národní institut zdraví, NIH) zaměřených na výzkum omega-3, metabolismu lipidů a předvídání rizik.


"Když jsem před lety nasoupil do Centra výzkumu chorob srdce a cév pražského IKEMu, byly publikované práce Dr. Harrise pro nás zásadním studijním materiálem",

říká RNDr. Pavel Suchánek, člen České společnosti pro aterosklerózu a Evropské společnosti pro aterosklerózu.


Omega-3 index: nízká hodnota může zvýšit riziko náhlé srdeční smrti až o 90 procent

Srdečně-cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v naší populaci. Úmrtnost Čechů i přes zvýšenou osvětu a edukační programy zůstává zhruba 2krát vyšší než v zemích západní Evropy1.  Smutnou skutečností přitom je, že řada těchto úmrtí nastává zbytečně, tj. ve věku, kdy je to předčasné, a to především v důsledku nevhodného životního stylu.

Hlavními ovlivnitelnými rizikovými faktory jsou:

  • Kouření
  • Nevhodné stravování
  • Obezita
  • Nedostatečný pohyb
  • Stres

K ukazatelům rizika kardiovaskulárních chorob, které se dají při vyšetření změřit, patří hyperlipidemie, diabetes a hypertenze (hodnota krevního tlaku v klidu by neměla přesáhnout 140/80 mmHg). Jeden aspekt však na seznamu dosud chyběl, a to omega-3 index. Ten je prozatím dostupný v USA, přičemž v České republice se s jeho distribucí počítá do budoucna. 

 „Omega-3 index splňuje řadu požadavků z hlediska rizikových faktorů, včetně konzistentních epidemiologických důkazů i věrohodného mechanismu účinku. Nejdůležitější jsou však důkazy, podle nichž lze zvyšováním hladiny omega-3 kyselin snížit rizika srdečních příhod. Jinými slovy, mohlo by to být stejně důležité, ne-li důležitější než hladina cholesterolu," říká profesor William S. Harris. 


Indexový test je jednoduše měřítkem množství EPA a DHA v krvi, konkrétně membrán červených krvinek.

Udává se v procentech.

Například pokud máte 64 mastných kyselin v buněčné membráně a 3 jsou kyseliny EPA a DHA,

pak byste měli omega-3 index 4,6 %.


Hodnota omega-3 indexu přesahující 8 % je nejnižší riziková zóna. Většina obyvatel se však pohybuje kolem 6 % nebo méně. Například v USA nepřesáhne u většiny lidí hodnota 4 % (stejný odhad je u populace v ČR), tudíž jsou vystaveni nejvyššímu riziku (červená zóna). Být v zóně s nízkou hodnotou znamená až o 90 % vyšší riziko náhlé srdeční smrti. Omega-3 mastné kyseliny snižují hladiny triglyceridů a volných mastných kyselin, které přispívají ke vzniku aterosklerózy a srdečních infarktů.

Nejlépe jsou na tom jak s indexem omega-3, tak i s výskytem kardiovaskulárních chorob země s tradicí rybolovu, a s ním související pravidelnou konzumací (tučných) mořských ryb. Jejich státní zdravotní autority doporučují konzumaci produktů bohatých na omega-3 nenasycené mastné kyseliny následovně:

  • Norsko (tisíciletá tradice užívání oleje z tresčích jater) doporučuje olej z tresčích jater od 4. týdne života
  • Japonsko doporučuje až 2,2 g omega-3 denně
  • USA (a WHO) doporučují pouze 250 mg EPA+DHA ke snížení rizika srdečních onemocnění, čímž se řídí i Česká republika

Rizikové zóny omega-3 indexu jsou:

Vysoké riziko < 4 %
Střední riziko 4-8%
Nízké riziko > 8%


Pouze EPA a DHA omega-3 zvýší omega-3 index

Podle profesora Harrise se další populární omega-3 kyselina - ALA, obsažená například v chia semínkách, na hodnotách omega-3 indexu nepodílí.

Bohatým zdrojem EPA a DHA kyselin je rybí olej z mořských ryb žijících v chladných vodách. Ryby totiž přeměňují kyselinu alfa-linolenovou (jejímž zdrojem je fytoplankton) na EPA a DHA. Pro lidský organismus jsou tyto dvě mastné kyseliny naprosto nezbytné, jejich nedostatek vede k degeneraci těla v mnoha směrech.

Omega-3 mastné kyseliny z mořských ryb EPA a DHA působí protizánětlivě a snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, například snižují rizika srdečních arytmií, vyššího krevního tlaku nebo trombotických komplikací, a druhým působením je vliv na mozek a jeho fungování zejména u dětí a seniorů. Zde tyto tuky velmi výrazně zlepšují tzv. kognitivní schopnosti, tedy schopnosti učit se a zapamatovat si. Bohužel konzumace v České republice je na úrovni asi jedné pětiny průměru v Evropě a velmi zaostává i za výživovými doporučeními přímo pro českou populaci. Proto bychom měli nejen konzumaci tučných mořských ryb zvýšit, ale toto navýšení příjmu omega-3 mastných kyselin z mořských ryb podpořit i pravidelnou konzumací přímo rybího oleje, zejména ve výše zmíněných skupinách obyvatelstva, které z příjmu těchto mastných kyselin mají nejvyšší profit," dodává výzkumný pracovník IKEM a odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek. 


Jednotlivé díly video seriálu:

VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA,

na kterých se autorsky podílel i RNDr. Pavel Suchánek,

najdete v našem Magazínu pod záložkou VIDEA.

(pozn. redakce)


 

Profesor Harris představil výsledky řady studií, které ukázaly, jak zásadní vliv na lidské zdraví má pravidelná konzumace potravin bohatých na EPA a DHA, popřípadě spolu se suplementací doplňků stravy s omega-3 mastnými kyselinami. Například zvýší-li se omega-3 index o 4 %, sníží se až o 35 % riziko úmrtí na ischemickou srdeční chorobu.2 U účastníků další studie se ukázalo, že u účastníků s  Omega-3 indexem > 8 % byla o 70 % nižší pravděpodobnost hospitalizace s akutním koronárním syndromem než u účastníků s úrovní indexu ˂ 4 %. 3

Jako ideální zdroj omega-3 mastných kyselin doporučuje profesor Harris konzumaci rybího oleje z tučných mořských ryb. Těch ale konzumují Češi velmi málo. Zřejmě i proto figurují vysoko v žebříčku zemí s častým výskytem kardiovaskulárních chorob.

Omega-3 index představil prof. Dr. William S. Harris, Ph.D. 5. dubna 2019 českým lékárníkům a farmaceutickým asistentům během odborného kongresu HealtComm Professional v Liberci. Kromě nejnovějších studií a metaanalýz týkajících se omega-3 indexu a jeho vztahu ke kardiovaskulárnímu systému okomentoval publiku i nejnovější poznatky a výsledky z oblasti vlivu omega-3 mastných kyselin EPA a DHA na prenatální vývoj, na rozvoj kognitivních funkcí lidkého mozku v dětství a dospělosti.

Chramst

Zdroje:
1. http://www.szu.cz/tema/prevence/srdecne-cevni-nemoci
2. Harris WS, et al. Atherosclerosis 2017;262:51-54
3. Block RC, et al. Atherosclerosis 2008;197 :821-828


Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie