Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



GALENICKÁ PŘÍPRAVA NA EDUCOMMU



Na portálu Educomm došlo letos ke spuštění dlouho připravované tematické akademie zaměřené na Galenickou přípravu. Jedná se o zcela unikátní projekt, který byl vytvářen společně se společností Fagron a.s.

Galenická příprava patří mezi základní služby, které poskytuje většina lékáren v České republice. Znalosti z farmaceutické technologie jsou důležité pro správnou formulaci léčivých přípravků, informace z oblasti klinické farmacie zase pomáhají správné dispenzační praxi.

Na základě požadavků lékařů a pacientů je v lékárnách připravována celá řada tradičních IPLP. Také zavádění nových léčivých a pomocných látek a moderních pomůcek do běžné praxe je důležité pro pozitivní vývoj kvality poskytované lékárenské péče.

Galenické přednášky o přípravě proto představují nejčastěji používané lékové formy na základě dostupných odborných informací a v současnosti využívaných postupů přípravy.

V systému Educomm, v akademii Galenická příprava nyní naleznete čtyři odborná témata s certifikátem včetně názorných ukázek z laboratoří. Další nové přednášky do této sekce pro vás připravujeme. 

Podívejte se na ukázku z přednášky v Galenické přípravě!

Co naleznete v obsahu přednášek z akademie Galenické přípravy?


Polotuhé lékové formy - hydrofilní krémy

V této přednášce se podíváme na polotuhé lékové formy. Představíme si obvykle používané masťové základy, se zaměřením na ty krémové. Krémové základy představují směsi pomocných látek pro topické podání, nejčastěji využívané v dermatologických indikacích. Krémy působí oproti mastem spíše ve svrchnějších vrstvách kůže, což může být v řadě případů žádoucí. Navíc jsou většinou vodou smyvatelné, což může být při denní aplikaci výhodou. V moderní lékárenské praxi se již setkáme s využitím míchacích přístrojů pro přípravu léčivých krémů...

Perorální tekuté lékové formy - roztoky a suspenze

V  přednášce si představíme tekuté lékové formy pro podání ústy (p.o.). Tekuté suspenze, roztoky či sirupy nejčastěji využijeme tam, kde není vhodnou lékovou formou tableta či kapsle. Ať už z důvodu různých alergií na pomocné látky v tabletách; neschopnosti polknout pevnou lékovou formu (např. dětští pacienti, pacienti s dysfagií, onkologičtí pacienti, neurologičtí pacienti atd.) nebo nutnosti podat léčivou enterální sondou.

Pevné lékové formy - kapsle a prášky

Prášky a kapsle nejčastěji připravujeme pro pacienty, kteří potřebují úpravu dávkování dle jejich zdravotního stavu nebo hmotnosti. Představíme si základní pravidla pro přípravu tobolek i pomůcky které dnes můžeme využít pro efektivní přípravu kapslí v lékárně.

Polotuhé lékové formy - gely

V této přednášce se podíváme na polotuhé lékové formy. Gelové přípravky dnes představují hojně využívanou alternativu, díky jejich dobré přilnavosti na sliznice i kůži. Zvolit správný postup přípravy a vhodné pomocné látky pro stabilizaci gelů, je při jejich formulaci velice důležité. Na technologická doporučení při přípravě gelů pro místní podání se zaměříme i v dnešním dílu věnovaném galenické přípravě této lékové formy.

 více na www.educomm.cz

 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie