Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DIGITÁLNÍ ÚNAVA ZRAKU



Již druhým rokem se náš osobní i pracovní život odehrává v online režimu. Home office je „nouzovým", často jediným možným řešením pro velkou řadu profesí, které ale nutně musí přinášet i zátěž pro pohybový aparát nebo zrak. U počítačů totiž nyní tráví lidé i více jak devět hodin denně.

Zatímco v „předcovidovém" čase lidé po skončení pracovní doby vyzvedávali děti ze školy, poté obstarali nákupy, nebo šli do posilovny či s přáteli do restaurace, a k počítači nebo telefonům se vrátili až večer, dnes je to jinak. Mnoho běžných aktivit ze života odpadlo a čas strávený u počítače se výrazně prodloužil, což se odrazilo v podobě tzv. digitální únavy očí.

Pozor na modré světlo 

Modré světlo je všude. Ve své nativní formě - ze slunce - ho lidské tělo využívá k regulaci přirozeného cyklu spánku a probouzení. Navozuje bdělost, zkracuje dobu reakce a zlepšuje náladu. Na druhé straně stojí umělé zdroje modrého světla, které jsou vnímané jako nepřátelé. Většina elektronických zařízení, která se běžně užívají, vyzařuje vysokoenergetické modré světlo. Jeho hlavní nevýhodou je narušení přirozeného biorytmu a negativní vliv na zrak. Digitální únava očí tak na žebříčku kancelářských syndromů přebírá pomyslné prvenství od karpálních tunelů. 

(Další) nemoc 21. století

O digitální únavě očí se hovoří jako o nemoci 21. století a o problému posledního roku, který je silně ovlivněný pandemickými opatřeními.

„Celodenní práce na počítači v kombinaci s pravidelným sledováním telefonu, televize, hraním počítačových her, navíc s nedostačujícím pobytem venku, má za důsledek potíže s viděním. Pacienti si často stěžují na podráždění očí, pocit suchých očí, na obtížnější zaostřování, bolest hlavy anebo také na bolest zad a šíje," vyjmenovává MUDr. Silvie Zapletalová, primářka oční kliniky Lexum v Praze.

Důvodem, proč k této specifické únavě očí dochází, je často špatná vzdálenost a umístění monitoru, poloha těla a posazení, a také tzv. akomodace oka - příliš velký jas z obrazovky nebo absence mrkání. 

....................

Jak očím ulevit?

  • Řiďte se pravidlem 20-20-20: každých 20 minut se na 20 vteřin podívejte do dálky 20 stop (cca 5 metrů). Tím ulevíte zaostřovacím očním svalům.
  • Ujistěte se, že je místnost dostatečně a kvalitně osvětlená.
  • Správná vzdálenost od monitoru je zhruba 60-80 centimetrů.
  • Používejte správnou velikost písma na monitoru. Do obrazovky byste nikdy neměli mhouřit.
  • Monitor by měl být umístěný níže a tak, aby byla hlava mírně skloněná
  • Investujte do antireflexního displeje. Významně redukuje odlesky osvětlení.
  • Nastavte si správný jas obrazovky počítače a displeje telefonu. Ta by neměla příliš zářit ani být utlumená. Vhodné je také nastavit si ve svém chytrém telefonu automatický večerní režim tlumící jas a přechod na červené světlo eliminující škodlivé světlo modré. Tento režim lze zvolit přímo vnastavení chytrého telefonu, anebo např. díky aplikaci Twilight.
  • Dělejte si přestávky.

Během práce na počítači mají lidé tendenci méně mrkat, zaostřují dlouho na jednu vzdálenost. Vhodné je proto čas od času oči na několik vteřin zavřít, alespoň párkrát vědomě zamrkat a zadívat se na chvíli do dálky, např. z okna," radí MUDr. Zapletalová

  • Oči zvlhčujte. Je dobré mít po ruce umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Přináší okamžitou úlevu od pocitů suchých očí.

„Doporučujeme jejich pravidelné kapání 3-5x denně. V případě intenzivních potíží je důležité nezapomínat na kapky před spaním, eventuálně aplikovat i gely či masti," doplňuje MUDr. Jakub Ventruba z oční kliniky Lexum v Brně.

  • Větrejte. Čerstvý vzduch je vhodný nejen pro osvěžení celého organismu, ale také pro vaše oči.

....................

V případě, že trpíte krátkozrakostí a nosíte čočky na denní bázi, je možné, že budete digitální únavu očí pociťovat ještě více.

Úlevu od očních potíží a zkvalitnění života nabízí i laserové operace. Jsou stále dokonalejší, zcela bezpečné a rychlé - za 15 minut je vyřešeno vše. Podrobnější informace naleznete například na www.ocividnejinapece.cz.  

V případě, že budou vaše oči citlivé a zarudlé dlouhodobě, je důležité neodkládat návštěvu lékaře. 

Zdroj: Focus Agency s.r.o.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie