DEMENCE NEMUSÍ NUTNĚ DOPROVÁZET STÁŘÍ A NEJEN SENIOŘI TRPÍ PORUCHAMI PAMĚTIČeská alzheimerovská společnost se také letos připojila k Mojí lékárně a během tzv. Týdne paměti nabízela své poradenství ve vybraných lékárnách. V Břeclavi, Liberci, Ostravě a Praze jsme kolem Mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci, který připadá na 21. září, otevřeli mobilní poradny všem zájemcům o informace o problematice poruch paměti, jejich diagnostice, prevenci a léčbě.


Celkem mobilní poradny ve dnech 16.-28. září navštívily téměř tři stovky lidí, ženy, které se tradičně zajímají o své zdraví a zdraví své rodiny poněkud více, tvořily 2/3 návštěvníků.

Oproti předchozím letům jsme zaznamenali, že větší zájem o informace mají lidé, kteří se starají o někoho s demencí anebo mají s pečováním zkušenost z minulosti, jednalo se o téměř o 50 osob.


Například jako starší, pečující muž, který se nás obrátil v jedné pražské lékárně. Po oslovení říkal, že nic nepotřebuje, ale téma ho zajímá, protože jeho manželka žije s Alzheimerovou chorobou a dochází do denního stacionáře. Druhý den se u stánku zastavil znovu, že by si přece jen letáček pro sebe vzal. Během chvíle se rozpovídal o tom, jak je vyčerpaný a jak je péče o ženu náročná, když se její stav stále zhoršuje. Byli jsme rádi, že pánovi můžeme doporučit konzultaci s psycholožkou v České alzheimerovské společnosti, která v rámci tzv. odborného sociálního poradenství, které je poskytováno zdarma, nabízí pomoc a podporu lidem s demencí a jejich rodinným pečujícím. Pána zaujala i nabídka svépomocných skupin pro rodinné pečující tzv. Čajů o páté, které probíhají jednou za dva týdny v pražských Kobylisích. Důležité pro něj bylo i zjištění, že podobné situace jako on zažívá mnoho dalších lidí, a že své zkušenosti sdílejí právě na svépomocných skupinách. Líbilo se mu, že se někdo stará rovněž o rodinné pečovatele jako je on.

Na tomto místě je důležité připomenout, že podporu a pomoc rodinným pečujícím nabízíme nejen v Praze, ale také v tzv. kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Kontakty najdete na webu společnosti www.alzheimer.cz, anebo na telefonu 283 880 346.

Jsme rádi, že informace o pomoci pečujícím oceňuje jak široká veřejnost, tak lékaři. Do mobilní poradny v ostravské lékárně přišla pedagožka z vyšší odborné školy a velmi chválila možnosti podpory pro pečující, které zajišťuje kontaktní místo v regionu. Další návštěvnice - lékařka (neuroložka) zase ocenila pomůcky pro kognitivní trénink a jejich smysl pro další práci s lidmi, kterým je již diagnostikována nějaká forma kognitivní poruchy. Jedná se konkrétně o Sešity pro trénování paměti a dalších kognitivních funkcí a Sadu pro skupinový či individuální kognitivní trénink, na jejichž zakoupení přispívají některé zdravotní pojišťovny. Veškeré pomůcky jsou dostupné jak prostřednictvím e-shopu České alzheimerovské společnosti, tak v lékárnách sítě Moje lékárna.

Je dobré připomenout, že problémy s pamětí nemusejí mít jen starší lidé, a že demence opravdu není přirozenou součástí stáří. Demence ke stárnutí nepatří! Alzheimerova choroba může být samozřejmě diagnostikována také mladším lidem. Svůj příběh nám tak na jedné mobilní poradně vyprávěla i maminka padesátileté dcery, které byla nemoc diagnostikována před půl rokem. Paní vnímá jako největší problém to, že „své dceři nemůže důvěřovat, protože má demenci a tak si už nepamatuje, co dělá". Dle jejích slov ji mrzí i to, že ji lékaři neberou jako partnera v péči o dceru - nemá žádné informace, přitom dcera nemá jinou blízkou osobu. Díky poradně jsme paní předali informační materiál, praktickou brožurku Jak upravit domov lidí s demencí, která je stejně jako ostatní brožurky dostupná jak v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti, tak na našem webu. Byla jí nabídnuta podpora v kontaktním místě České alzheimerovské společnosti - svépomocné skupiny a konzultace. Paní byla seznámena s nabídkou státní podpory, tedy s příspěvkem na péči a krátce byla informována také o tom, že je možné omezit svéprávnosti do budoucnosti. Za krátké, ale návodné rady byla moc vděčná a odcházela z místa klidnější.

Během akce mobilních poraden jsme upozorňovali na problematiku prevence, která je zatím nejúčinnější metodou v boji proti Alzheimerově nemoci a jiným demencím. U příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci jsme také vydali pohlednici „5 tipů jak snížit riziko vzniku demence", které jsme v mobilních poradnách nabízeli.

V lékárně v Břeclavi nejvíce otázek směřovalo k oblasti prevence kognitivních poruch, ale také k možnosti jejich včasného záchytu. V rámci mobilních poraden tak měli zájemci možnost objednat se na měření paměti, které probíhá ve všech regionech v rámci projektu Dny paměti. Zájemci o vyšetření paměti mají po celý rok možnost nechat si - letos díky podpoře MZ ČR, společnosti Henkel, hl. městu Prahy a OZP - zdarma vyšetřit paměť na 45 místech České republiky - a to jak v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti, tak ve vybraných lékárnách sítě Moje lékárna. Více informací o projektu nebo dalších aktivitách České alzheimerovské společnosti najdete na našich webových stránkách www.alzheimer.cz.

Na tomto místě bychom ještě jednou chtěli poděkovat Mojí lékárně za její dlouhodobou podporu a praktickou spolupráci, nejenom na akci mobilních poraden, ale také v projektu Dny paměti. Jak je vidět, tato práce má svůj smysl, což dokládají i děkovné maily z některých lékáren. Děkujeme!

Mgr. Lucie Hájková

Koordinátorka projektu Dny paměti, Česká alzheimerovská společnost, o.p.s.

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Oscilloconinum Týden mozku Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

BEZPEČNÁ A ÚČINNÁ FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA U NOVOROZENCŮ A DĚTÍ DO NOVÉHO ROKU S TRÁVENÍM V POHODĚ JAKÝ KOLAGEN JE PRO TĚLO TEN SPRÁVNÝ? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: VÍTEJ ŠTÍHLÝ ROKU 2020 VR: MOZEK DEMENCE NEMUSÍ NUTNĚ DOPROVÁZET STÁŘÍ A NEJEN SENIOŘI TRPÍ PORUCHAMI PAMĚTI BIOTECHNOLOGIE JSOU HYBNOU SILOU ČESKÉ I EVROPSKÉ EKONOMIKY LÉKAŘI A DALŠÍ ODBORNÍCI DISKUTOVALI O ADHERENCI NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU NOVÁ PRAVIDLA U RECEPTŮ LEČTE SE SPRÁVNĚ OVĚŘOVÁNÍ PRAVOSTI LÉČIV STÁLE NENÍ ZCELA FUNKČNÍ NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY ROČNÍKU 2019 JEDNA POLOŽKA NA RECEPT, VÍCE SMS V TELEFONECH PACIENTŮ KNIŽNÍ NOVINKY EVROPSKÁ KOMISE SCHVÁLILA PŘÍPRAVEK RINVOQ PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ AKTIVNÍ REVMATOIDNÍ ARTRITIDY ROSTE POČET LIDÍ SE ZÁNĚTY STŘEV, I TĚCH, KTEŘÍ NESNÁŠÍ LEPEK TEKUTÝ SVETR NEHYDRATUJE NA VLASTNÍ KLOUBY: DÁME (KLOUBŮM) INDII! NOVELA ZÁKONA O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ BUDE PODLE MINISTRA VOJTĚCHA REVOLUČNÍ POKROKY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY RÝMU VYVOLÁVAJÍ ROZTOČI, PLÍSNĚ I CHLAD

RELAX

ZACHOVEJTE SI ZDRAVÉ VLASY A POKOŽKU I V ZIMĚ KOCOVINA, CO S NÍ? NOVOROČNÍM PŘEDSEVZETÍM ČEŠI NEVĚŘÍ, PŘESTO SI JE DÁVAJÍ SOUTĚŽ O BALENÍ BIO-AKTIVNÍHO INCA COLLAGENU STUDUJ ZDRÁVKU: FARMACEUTICKÝ ASISTENT ČÍM SE ZAHŘÁT V SYCHRAVÝCH DNECH? VSAĎTE NA ZÁZVOR, OBYČEJNOU VODU SE SKOŘICÍ A OBILNINOVÉ KAŠE VĚDĚLI JSTE, ŽE TŘETINA ŽEN KVŮLI MENSTRUACI ZAVRHUJE VÁNOČNÍ VEČÍRKY ČI PLESY? SVĚT TRÁPÍ KLESAJÍCÍ PORODNOST, ČESKO NENÍ VÝJIMKOU APLIKACE ZÁCHRANKA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz