Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA?



Odborníci varují před rizikem bakterie Legionelly u provozů, které znovu otevírají. Případů nákazy bakterií Legionellou v Česku dlouhodobě přibývá, loni byl počet onemocnění zatím nejvyšší. I letošní čísla by mohla šplhat vysoko. Mezi možnosti ochrany proti této bakterii patří hygienické zabezpečení vodovodů oxidem chloričitým, ozónem či UV zářením.

Legionella patří mezi patogenní gramnegativní bakterie, které způsobují onemocnění podobné zápalu plic, často s těžkým průběhem. Do organismu se dostávají z kontaminované vody nejčastěji inhalační cestou (vdechnutím z kapének vody). Inkubační doba nemoci je 2 - 10 dní. Onemocnění se projevuje jako akutní zápal plic, pokud postupuje, může postihnout i další orgány: játra, ledviny, centrální nervový systém nebo trávicí soustavu. 

Hlavním projevem tzv. legionářské nemoci je zápal plic, podle statistik přitom rizikovější skupinu představují spíše muži než ženy.

Mužů se týká více než ze dvou třetin, u žen je to necelá jedna třetina," říká Markéta Petrovová z Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Hlavní rizikovou skupinou jsou především kuřáci, dále pak osoby se sníženou imunitou, lidé po transplantaci orgánů, s plicními nádory, chronickou bronchitidou, cukrovkou nebo s oslabeným organismem. „Při dostatečné expozici nebezpečnému kmeni Legionelly však může onemocnět i zcela zdravý jedinec," doplňuje Petrovová.

Bakterie se nejvíce množí v rozsáhlejších soustavách rozvodů se stojící teplou vodou. Aktuálně tak podle odborníků mohou představovat velké riziko provozy a budovy, které se po uvolňování protiepidemických opatření znovu otevírají. Legionella má v tamních rozvodech ideální místo k množení.


Optimální rozvoj Legionelly je při teplotě vody 35-45 °C, prokazatelně přežije i teplotu 60 °C.

Možností eliminace rizika je proto například termodesinfekce nad 70 °C.


Souhrnné statistiky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ukazují na dlouhodobé potíže s touto bakterií. Zatímco v roce 2008 byla evidována pouhá desítka případů, před šesti lety jejich počet překročil stovku. V loňském roce pak množství případů onemocnění takzvanou legionářskou nemocí dosáhlo dosud nejvyššího čísla - 280. Zatím poslední data SZÚ evidují statistiky za první tři měsíce letošního roku, podle kterých se množství případů legionářské nemoci pohybuje na podobné hranici jako vloni. Tehdy jich bylo evidováno za první kvartál 46, letos to bylo o tři případy méně. 

Odborníci však varují před tím, že letošní čísla by mohla oproti minulým rokům poskočit směrem nahoru.

„Výrazně to mohou ovlivnit provozy, které byly z důvodů vládních opatření několik týdnů zavřené a které mají rozlehlé sítě rozvodů vody. Lze sem řadit například školy či ubytovací zařízení. Bakterie má v takových případech ideální prostředí pro množení," uvádí Ivo Winkler, vedoucí technického oddělení společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, servisem a instalací tepelné techniky.

Legionella se množí především v soustavách rozvodů teplé vody a klimatizačních systémech. „Základní podmínky jejího růstu jsou teplota vody mezi 25 a 50 °C, stagnace vody, biofilm tvořený přítomnými bakteriemi a usazeniny v instalaci a ohřívači," informuje ředitelka Ústavu pozemního stavitelství Technické univerzity v Košicích Zuzana Vranayová

PŘI ZNOVUOTEVÍRÁNÍ JE NUTNÉ MYSLET NA DESINFEKCI

Ještě před zavedením vládních opatření a uzavírání řady tuzemských provozů přitom odborníci poukazovali na to, že za dlouhodobě rostoucími počty případů nákazy legionelózou je řada nedostatků u soustav rozvodů - například věk systému, materiálové složení, chybějící regulace nebo zanedbaná údržba. „Příčinou však mohou být i nevhodně naprojektované rozvody nebo špatně navržený systém přípravy vody v nových domech," upozorňuje Winkler. Podle něj by tak nyní firmy a instituce, které postupně obnovují svůj provoz, měly věnovat pozornost i hygienickým hlediskům spojeným s dlouho stagnující teplou vodou v potrubí. Na první pohled se pro řadu lidí nemusí jednat o zásadní problém, opak je nicméně pravdou.

Při obnovování provozu je potřeba myslet nejen na dezinfekci u jednotlivých osob, ale také u rozvodů vody. Ty je potřeba dostatečně sanovat. Mezi možnosti ochrany vody proti této bakterii patří hygienické zabezpečení vody oxidem chloričitým, ozónem, UV zářením či termální dezinfekcí," uzavírá Winkler.

Zdroje: LESENSKY.CZ s.r.o., hygpraha.cz

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie