Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CHRAŇME SI SVÉ SRDCE



Prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého v Olomouci a předseda České kardiologické společnosti, má na svých webových stránkách následující moto: Rozum se na delší dobu zastaví v životě mnohokrát, srdce jen jednou.

Jeho správné fungování můžeme do značné míry sami ovlivnit správným životním stylem. Vysoký cholesterol a krevní tlak, nezdravý životní styl - nekvalitní strava, kouření, stres a nedostatek pohybu našemu srdci přidávají roky navíc. 

Lékaři s pomocí moderních léků a medicínských postupů dnes umějí doslova zázraky. Dobrým příkladem je třeba léčba akutních infarktů myokardu:

Jako mladý absolvent lékařské fakulty jsem tehdy zažil pouze symptomatické léčení infarktů," vzpomíná prof. Táborský. „Znamenalo to tři až šest týdnů na lůžku bez pohybu a rehabilitace, klid a nitroglycerin. Nyní je pravidlem urychlený transport do kardiocenter, intervenční léčení přímou angioplastikou a stenty. Podle statistik máme dnes na tuto diagnózu pouze kolem 5 procent úmrtnosti a úspěch v tom, že se české postupy léčby infarktu zavedly v prakticky celém světě. Farmakoterapie nyní obvykle zahrnuje dvojitou protidestičkovou léčbu (DAPT) plus statiny, ACE inhibitory nebo sartany a samozřejmě betablokátory; medikace závisí i na typu stentu, některé z nich umožňují zkrácení léčby z 6 nebo 12 měsíců na pouhých 30 dní. Pokud se přidá fibrilace síní, zpravidla nasazujeme trojitou terapii (v moderním pojetí buď kombinaci warfarinu s DAPT, nebo tam, kde je vyšší riziko krvácení, přímou perorální antikoagulanci plus clopidogrel)." 

Dalším nepříjemným a nebezpečným onemocněním srdce je fibrilace síní:

Základem léčení je moderní, účinná a hlavně bezpečná antikoagulační léčba. Tam, kde je jasná indikace a profit pro pacienta, je jistě na místě katetrizační ablace, opět v některém z kardiocenter. Je to léčebné opatření zejména pro ty nemocné, kteří mají paroxysmální nebo perzistující typ fibrilace. V současné době máme kromě klasického warfarinu k dispozici 4 typy inovativních léčiv (dabigatran etexilát, rivaroxaban, apixaban a edoxaban)."

V poslední době často čteme o nebezpečí srdečního selhání:

Srdeční selhání může být jak nově vniklá porucha srdeční činnosti navazující na déletrvající onemocnění srdce, tak akutní zhoršení chronického srdečního selhávání. Nejčastější příčinou jsou ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, srdeční arytmie a řada dalších diagnóz. Rozlišujeme čtyři stupně funkční klasifikace (NYHA) a podle nich, vyvolávajícího onemocnění a aktuálního klinického stavu pacienta volíme způsob léčby. Při onemocněních srdce a při jeho chronickém selhávání preventivně podáváme léky na zlepšení srdeční funkce, abychom těžkým formám selhání předešli. Od letošního roku jsou i v lékárnách k dispozici moderní léky (sacubitril-valsartan), které přinášejí mortalitní benefity a výrazně tak prodlužují délku života. Jsou drahé. Pojišťovny je sice hradí, ale prozatím se jimi léčí především ve specializovaných kardiocentrech."

Stálým nebezpečím pro srdce - a tyto rizikové faktory má u nás snad většina populace - jsou vysoké hladiny cholesterolu a hypertenze:

Nepoznaná a neléčená dyslipidémie je pro ischemickou chorobu srdeční významným rizikovým faktorem, který se jistě nechá pozitivně ovlivnit režimovými opatřeními - správnou stravou a dostatkem pohybové aktivity. Pokud ne, nasazujeme léky. Pacientům po IM standardně podáváme vysoké dávky statinů s cílem stabilizovat aterosklerotický plát. V případě nedosažení cílových hodnot LDL cholesterolu přidáváme ezetimib v kombinaci se statiny, pro nejtěžší pacienty máme nově rezervované inhibitory PCSK 9 (evolucumab, alirocumab), ty však dosud po dvou letech od zahájení řízení nemají stanovenou úhradu ze zdravotního pojištění.

Hypertoniků u nás máme zhruba 3,5 až 4 miliony. Časná diagnostika je základem úspěchu. Začíná se standardně nefarmakologickými opatřeními, velmi důležité je správné měření krevního tlaku s použitím validovaného přístroje se zápisem. Víme, že řada hypertoniků si jej neměří vůbec anebo špatně, někteří z nich bohužel nedodržují užívání předepsané medikace (noncompliance). Po vyšetření na odborném pracovišti, kdy je třeba vyloučit u nově diagnostikovaného, zejména mladšího hypertonika sekundární hypertenzi, podáváme ACE inhibitory nebo sartany, kalciové antagonisty, diuretika, event. betablokátory a centrální působící antihypertenziva. Význam má nově zavedená kombinační terapie, kdy jedna tableta může obsahovat až 3 účinné látky, nebo kombinaci se statinem výhodnou a pacientů s metabolickým syndromem, zejména u diabetiků. Kombinace léčebných opatření společně s odpovídajícím denním režimem umí hypertenzi jako základní rizikový faktor onemocnění srdce dobře zkrotit."

Ptala se a za rozhovor děkuje Mgr. Jana Hrabáková

Designed by Pressfoto / Freepik

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie