Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CESTA HŘEBÍČKU DO NAŠÍ KUCHYNĚ



Hřebíček je koření nezaměnitelného tvaru. Dělá čest svému jménu, protože opravdu vypadá jako malé hřebíky. Jde o sušená květní poupata tropického stromu hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum). Poupata se sbírají v době, kdy mají kalich protažený do 1,5-2 cm dlouhé trubky a ještě nerozvinuté korunní lístky (ty tvoří kulovitou „hlavičku hřebíku").

Hřebíčkovec vonný původně rostl pouze na MolukáchMoluky jsou součástí Malajského souostroví v Indonésii, mezi ostrovem Sulawesi (Celebes) na západě a Novou Guineou na východě.

 V minulosti si vysloužily název Ostrovy koření, protože už od starověku zásobovaly svět především hřebíčkem a muškátovým oříškem.

Ostrovy jsou většinou hornaté, s řadou aktivních sopek. Vyznačují se vlhkým podnebím. I místní vegetace je velmi bujná - jsou zde deštné pralesy, pěstuje se tu rýže a koření, které se do středověké Evropy dostávalo prostřednictvím arabských obchodníků

Cesta hřebíčku

Na počátku novověku, v době zámořských plaveb a objevů, začaly evropské státy soupeřit o ovládnutí souostroví i celého výnosného byznysu s kořením. Kontroly nad Molukami se zmocnili nejdřív Portugalci a později po dlouhých bojích Nizozemci. Ti se velmi tvrdě snažili udržet monopol na pěstování hřebíčku, který přinášel obrovské zisky. Uvádí se, že v Británii během 17. a 18. století odpovídala cena hřebíčku jeho váze ve zlatě. Nakonec se ovšem nizozemský monopol zhroutil. Britům i Francouzům se podařilo propašovat semena a sazenice do svých vlastních kolonií, kde začali molucké koření pěstovat ve velkém. Například Francie založila na ostrově Réunion, který leží východně od Madagaskaru, nové plantáže. Tím světový monopol Holanďanů na hřebíček padl. V současnosti se hřebíčkovec vonný pěstuje zejména v Zanzibaru, Indonésii a na Madagaskaru.


V tradiční čínské medicíně jsou používány mnohé druhy hřebíčkovce, zejména při různých trávicích potížích nebo horečnatých stavech.

Extrakt z hřebíčkovce vonného má antibakteriální působení - silice destilovaná z hřebíčkovce vonného má antibakteriální a antimykotický účinek.

Používá se zevně při nachlazení, bronchitidě, revmatismu a artritidě.

Její hlavní složkou je fenylpropanoid eugenol, který se používá i při výrobě parfémů, ochucovadel, esenciálních olejů a v medicíně (v zubním lékařství)

jako lokální antiseptikum a anestetikum. 

V přírodní medicíně řady národů se hřebíček používá právě při bolestech zubů.

Eugenol je také klíčovou složkou indonéských „hřebíčkových" cigaret. 

 


Jak je vidět, hřebíček ovlivňoval běh světových dějin. Dnes už jeho voňavá poupata naštěstí nemusíme vyvažovat zlatem. Můžeme si ho proto dovolit přidávat do vína společně se skořicí. Ve středoevropské zimě se tak zahřejeme kvalitním svařákem. Hřebíček vyniká svou chutí a příjemnou aromatickou vůní. Před přípravou se doporučuje čerstvě mletý, protože svou specifickou vůni velmi rychle ztrácí. Jako jednodruhové koření tvoří součást i mnoha kořenících směsí a jeho použití je proto široké: hodí se do slaných i sladkých pokrmů, sušenek, kompotů, pečiva, omáček, nebo již zmiňovaného svařeného vína. Dochutit s ním lze masové i zeleninové vývary a pokrmy či obyčejnou rýži.

Zdroj:www.ueb.cas.cz

Ilustrační foto hřebíčkovce: https://www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages/20196269268/

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie