Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ČEŠI KOUŘÍ MÉNĚ. S ODVYKÁNÍM MŮŽE POMOCI I MOBILNÍ APLIKACE



Více než polovina dospělých Čechů v produktivním věku má zkušenost s kouřením cigaret, v současnosti kouří už jen třetina z nich, ukazuje exkluzivní průzkum skupiny AXA Česká republika a Slovensko. Osm z deseti lidí, kteří s kouřením přestali, to zvládlo zcela samo bez pomoci léků nebo odborníka. Více než polovině těch, kteří by chtěli přestat, se to ale zatím nepodařilo. S kouřením a zdravým životním stylem pomáhá Čechům nově také aplikace AXA Health Keeper.   

Podle exkluzivního průzkumu1 zpracovaného pro skupinu AXA Česká republika a Slovensko se více než polovina (53 %) dospělé české populace do 60 let někdy v životě počítala mezi kuřáky. Třetině z nich to pak vydrželo do současnosti. Mezi aktivními kuřáky převládají muži (39,1 %) a lidé bez maturity (48,2 %). Naopak více než polovina žen (52,1 %) nikdy v životě kouřit nezačala.

Většina aktivních i bývalých kuřáků se alespoň jednou pokusila přestat kouřit. Více než polovině (55 %) z těch, kteří to zkusili, se to však nepodařilo a k cigaretám se následně vrátili. Úspěšnější při pokusech o zanechání kouření byli lidé s vysokoškolským vzděláním (25,9 %). Právě ti zároveň ze všech zkoumaných skupin vykouří nejmenší množství cigaret. Naopak lidé bez maturity při odvykání častěji selhali (37,8 %).

V sousedním Slovensku je přitom situace o něco horší než v Česku. Jen 34,6 % dotázaných Slováků nekouří a nikdy nekouřilo. Třetina Slováků pak vykouří do 10 kusů cigaret denně, další přibližně třetina sáhne pravidelně po více než 10 cigaretách. Stejně jako v Česku jsou pak i zde aktivnějšími kuřáky muži a lidé s nižším vzděláním.

"Přestat kouřit je zásadní rozhodnutí, jak zlepšit své zdraví a prodloužit si život. Odvykání však přináší i mnoho dalších benefitů - ušetření tisíců korun, pozitivní vliv na vzhled (kvalita pleti, vlasů, zubů), zlepšení fyzické kondice, pozitivní vzor pro děti, zlepšení kvality spánku a psychické pohody a v neposlední řadě ochranu našich blízkých před pasivním kouřením," říká adiktolog z týmu Adiquit a viceprezident České koalice proti tabáku Adam Kulhánek. 

Největší motivací při odvykání představují pro Čechy obavy o zdraví, vliv má ale také sociální prostředí. Více než  čtvrtina (26 %) respondentů, kteří kouřit přestali, uvedla, že tak učinila ze zdravotních důvodů, ačkoliv v daný moment nepociťovala žádné zdravotní komplikace. Dalších 23 % kuřáků přestalo díky podpoře a pozitivní motivaci ze strany svých blízkých, například rodiny nebo partnera. Osm z deseti kuřáků přitom přestalo kouřit bez jakékoliv odborné pomoci. Jednoduše si už další cigaretu nezapálili.  

Více než třetina (36 %) dotázaných, kteří mají zkušenost s kouřením cigaret, nemá nebo neměla nikdy strach z odvykání. Častěji se ničeho neobávají muži. Ženy pak častěji (40 %) uvádějí obavy z následného tloustnutí. Lidé bez maturity se více než ostatní bojí psychických problémů, které by život bez cigarety mohl přinést. Pětina všech současných i bývalých kuřáků uvedla také pocit strachu z vlastního selhání při odvykání. Obavy mají zejména ti, kterým se už někdy přestat kouřit nepodařilo.  

„Náš průzkum ukázal, že ačkoliv má kouření v Česku klesající tendenci, stále existuje řada kuřáků, kteří by s cigaretami chtěli skončit, ale nedaří se jim to. Navíc, pokud se jim to už jednou nepodařilo, neradi to zkoušejí znovu, protože se bojí dalšího vlastního selhání. Naše aplikace AXA Health Keeper poskytuje podporu a motivaci při cestě za zdravějším životním stylem včetně nástroje, který může s odvykáním kouření pomoci,"  říká Jiří Cívka, Chief Corporate Responsibility Officer skupiny AXA Česká republika a Slovensko. Díky partnerství se startupem Adiquit budou mít uživatelé aplikace AXA HealthKeeper přístup k „osobnímu asistentu" pro odvykání kouření - mobilní aplikaci Adiquit.

Prevence a zdravý životní styl jsou smyslem nové digitální platformy AXA Health Keeper. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost k tomu, aby začala více přemýšlet o svém zdraví. Kombinuje užitečné funkce, které uživatele společně podporují na cestě za zdravějším životním stylem. Kromě možnosti připojení chytrých hodinek a fit náramků různých značek pro měření sportovních výkonů nabízí také zdravotní testy, osobní výzvy nebo tipy, jak na zdravější život. To vše na jednom místě na www.axahealthkeeper.cz.

Aplikace Adiquit je vědecky ověřený, interaktivní mobilní asistent, který pomáhá kuřákům během procesu odvykání. Byla vyvinuta předními odborníky na léčbu závislosti na tabáku. Zprostředkovává intenzivní léčebný program založený na klinicky ověřených postupech a poskytuje kuřákům každodenní podporu a odbornou pomoc. V porovnání s odvykáním bez odborné pomoci je úspěšnost Adiquitu více než šestkrát vyšší.

Zdroj: Havas PR Prague
Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie