Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ASPIRIN JE SPOJEN SE ZVÝŠENÝM RIZIKEM SRDEČNÍHO SELHÁNÍ



Užívání aspirinu je spojeno s 26% zvýšeným rizikem srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem pro tento stav. Vyplývá to z listopadové studie, zveřejněné v ESC Heart Failure, časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC). 1 Predisponující faktory zahrnovaly kouření, obezitu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovku a kardiovaskulární onemocnění.

„Toto je první studie, která uvádí, že mezi jedinci s alespoň jedním rizikovým faktorem srdečního selhání měli ti, kteří užívali aspirin, vyšší pravděpodobnost následného rozvoje tohoto onemocnění než ti, kteří léky neužívali," řekl autor studie MUDr. Blerim Mujaj z Univerzitního lékařského centra ve Freiburgu.

I když zjištění vyžadují potvrzení, naznačují, že je třeba objasnit potenciální souvislost mezi aspirinem a srdečním selháním. Vliv aspirinu na srdeční selhání je kontroverzní. Cílem této studie bylo zhodnotit jeho vztah k výskytu srdečního selhání u lidí se srdečním onemocněním a bez něj a posoudit, zda užívání léku souvisí s novou diagnózou srdečního selhání u rizikových pacientů.

Analýza zahrnovala 30 827 jedinců s rizikem rozvoje srdečního selhání, kteří byli zařazeni do studie HOMAGE ze západní Evropy a USA. „Ohrožení" bylo definováno jako jeden nebo více z následujících faktorů: kouření, obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Účastníci byli ve věku 40 let a více a na začátku neměli srdeční selhání. Užívání aspirinu bylo zaznamenáno při zápisu a účastníci byli klasifikováni jako uživatelé nebo neuživatelé. Účastníci byli sledováni pro první výskyt fatálního nebo nefatálního srdečního selhání vyžadujícího hospitalizaci.

Průměrný věk účastníků byl 67 let s 34% zastoupením žen. Na začátku užívalo aspirin celkem 7 698 účastníků (25 %). Během 5,3letého sledování se u 1330 účastníků rozvinulo srdeční selhání.

Výzkumný tým hodnotil souvislost mezi užíváním aspirinu a incidentem srdečního selhání po úpravě podle pohlaví, věku, indexu tělesné hmotnosti, kouření, užívání alkoholu, krevního tlaku, srdeční frekvence, cholesterolu v krvi, kreatininu, hypertenze, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a léčby - inhibitorem angiotensin-aldosteronového systému, blokátory kalciových kanálů, diuretiky, beta-blokátory a léky snižující hladinu lipidů. Užívání aspirinu bylo nezávisle spojeno s 26% zvýšeným rizikem nové diagnózy srdečního selhání.

Aby vědci zkontrolovali konzistenci výsledků, zopakovali analýzu poté, co porovnali uživatele aspirinu a neuživatele pro rizikové faktory srdečního selhání. V této odpovídající analýze byl aspirin spojen s 26% zvýšeným rizikem nové diagnózy srdečního selhání. Pro další kontrolu výsledků byla analýza opakována po vyloučení pacientů s anamnézou kardiovaskulárního onemocnění. U 22 690 účastníků (74 %) bez kardiovaskulárních onemocnění bylo užívání aspirinu spojeno s 27% zvýšeným rizikem srdečního selhání.

„Toto byla první velká studie, která zkoumala vztah mezi užíváním aspirinu a incidentem srdečního selhání u jedinců s a bez srdečního onemocnění a alespoň jednoho rizikového faktoru. Aspirin se běžně používá - v naší studii bral léky jeden ze čtyř účastníků. V této populaci bylo užívání aspirinu spojeno se srdečním selháním, nezávisle na jiných rizikových faktorech," komentoval výsledky MUDr. Blerim Mujaj a dospěl k závěru: „K ověření těchto výsledků jsou zapotřebí velké nadnárodní randomizované studie u dospělých s rizikem srdečního selhání. Do té doby naše pozorování naznačují, že aspirin by měl být předepisován opatrně u pacientů se srdečním selháním nebo s rizikovými faktory pro tento stav."

Zdroj: escardio.org


Literatura:

1. Mujaj B, Zhang ZY, Yang WY a kol . Užívání aspirinu je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání: souhrnná analýza na úrovni pacienta. Selhání srdce ESC. 2021. doi:10.1002/ehf2.13688.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie