Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ANI V ZIMĚ NEZAPOMÍNEJTE PÍT



Lidské tělo spotřebuje denně pro fungování základních životních funkcí 2,5 litru tekutin, dýcháním a kůží ztratíme cca 700 ml a 1,5 litru tekutin vyloučíme močí. Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu, dobrou funkci ledvina a krevního oběhu, nebo správnou hydrataci naší kůže a sliznice. V chladných měsících roku je snížený pocit žízně jen subjektivní, což je nebezpečné zvláště u dětí a starých lidí. V chladnějším počasí nemyslíme tak často na pitný režim, dýcháním však ztrácíme více tekutin než v létě. Našemu organismu způsobují "šoky" především velké teplotní rozdíly mezi pobytem venku a pobytem v přetopených místnostech, kancelářích či bytech, ale i nedostatek ovoce a zeleniny. Sliznice dýchacích cest vysychají díky topení a suchému vnitřnímu vzduchu, náš organismus tak i v zimě může trpět dehydratací.


Za vhodné teplé nápoje se považují bylinkové a ovocné čaje, slabý černý a zelený čaj, k pitnému režimu přispívají i polévky.

  • před začátkem práce bychom měli vypít 0,25 litru teplého nápoje
  • teplý nápoj má mít pokojovou teplotu, horké nápoje poškozují sliznici
  • pijte brzy, nečekejte, dokud vás přepadne pocit žízně. Nečekejte proto navarovné příznaky, jakými jsou bolest hlavy, únava, zvýšená tělesná teplota, zácpa, sucho vústech, vysušená pokožka či nervozita, které mohou svědčit odehydrataci
  • klasické nápoje „ pro zahřátí" obsahující alkohol (svařené víno, teplý punč, grog) nás zahřejí jen na chvilku, protože alkohol roztahuje cévy, což způsobuje větší ztráty tepla
  • snažte se udržovat pestré složení tekutin (střídejte pramenitou, minerální vodu, bylinkové aovocné čaje, ovocné šťávy)

Magnesia Extra je výtěžek z přírodního léčivého zdroje. Silně mineralizovaná hypotonická voda, hydrogenuhličitano-hořečnatého typu, se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité. Magnesia Extra má vyšší obsah hořčíku než přírodní minerální voda Magnesia (známá z lahví o obsahu 1,5 l, 0,75 l a 0,5 l), protože jsou pro ni použity přírodní zdroje, které jsou bohatší na hořčík. Hořčík tak do Magnesie Extra není nijak přidáván, ale je výsledkem přírodní procesu.

Magnesia Extra je bohatým zdrojem přírodního hořčíku, který podporuje soustředění  - přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Je vhodný proti křečím  - přispívá k normální činnosti svalů. Pomůže vám zvládat stres - hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k normální psychické činnosti.

Zdroj Magnesie Extra je chráněn prvním ochranným pásmem a neustále monitorován. Nachází se v CHKO Slavkovský les. Jedinečnost Magnesie v celoevropském měřítku spočívá ve značném obsahu hořčíku při zachování nízkého množství sodíku. Pozitivní účinky hořčíku obsaženého v minerální vodě Magnesia na naše zdraví potvrzuje řada vědeckých studií z renomovaných evropských pracovišť. Nedostatek hořčíku je typickým symptomem civilizačních chorob - vysokého tlaku léčeného diuretiky, diabetu nebo jaterní cirhózy (zejména u alkoholiků). Ohroženou skupinou jsou také senioři. Jejich tělo hořčík samo hůře vstřebává, navíc často užívají léky, které vstřebávání hořčíku ještě snižují.

Magnesia Extra v 0,7 l obsahuje 218 mg hořčíku, což představuje 58 % referenční hodnoty příjmu hořčíku na den. Obsah sodíku v Magnesii Extra je jen 3,71 mg v 0,7 l (0,53 mg / 100 ml) a Magnesia Extra je tak potravinou s nízkým obsahem sodíku. Příznivých účinků hořčíku při pití Magnesie Extra dosáhnete v rámci zdravého životního stylu a vyváženého pitného režimu.

Doporučené denní dávkování: 0,7-1,4 l ve 3-4 dílčích dávkách nejlépe mezi hlavními jídly.

Upozornění: Vhodné množství minerální vody záleží na hmotnosti těla, fyzické aktivitě, výkonnosti srdečního a cévního systému, zevní teplotě a vlhkosti. Při poruše oběhového systému a zhoršené funkci ledvin je nutné denní dávku minerální vody upravit individuálně. 

Zdroje: vylecime.cz, https://mineralni-prameny.info/

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie