Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



3 DŮVODY, PROČ NEVIDÍME BARVY



Barevná škála, kterou vnímá naše oko, se skládá ze 3 barev - červené, zelené a modré. To, že je možné z nich získat jakýkoli odstín, znají z vlastní zkušenosti nejen malíři, ale i grafici, „ajťáci" a všichni, kteří se někdy snažili vytvořit nadpis nebo obrázek na počítači. Stačí si vzpomenout na tak zvanou RGB škálu, která pod zkratkou skrývá právě základní barvy, tedy red (červená), green (zelená) a blue (modrá).

Co ale může být důvodem, že barvy nevidíme?

1. Barvoslepost neznamená jen černou a bílou 

Pokud se doma nemůžete dohodnout na tom, zda je barva modrá nebo zelená, oranžová nebo růžová, vínová nebo fialová, může být důvodem porucha vnímání sytosti barvy. Není totiž pravda, že by barvoslepí viděli jen černou a bílou (tato varianta se objevuje pouze výjimečně). Nejběžněji se jedná o změnu vnímání červené nebo zelené barvy, méně častá je změna vidění modré. Částečnou nebo úplnou slepotu některé z barev zná z vlastní zkušenosti dokonce každý 12. muž. U žen se barvoslepost vyskytuje mnohem méně. Zajímavostí ale je, že barvoslepost je dědičná a i ženy, které vidí všechny barvy, se mohou stát přenašečkami genu. Barvoslepost není možné vyléčit, pomoci ale mohou mobilní aplikace rozpoznávající barvy nebo speciální čočky. 

2. Šedý zákal - barvy nejsou vše, co se mění

Šedý zákal souvisí s věkem a nejčastěji se objevuje po 60. roce. Vidění se začne postupně zamlžovat a zhoršovat, vnímání barev a obraz se zkreslují. U nás se naštěstí jedná o jednoduše řešitelnou zdravotní komplikaci. Zákrok odstraňující šedý zákal, který trvá přibližně 15 minut, se provádí ambulantně a lékaři u něj vymění zakalenou oční čočku za umělou.

„Běžně po operaci od našich pacientů slyšíme, že na operaci šli pouze kvůli doporučení lékaře a subjektivně žádné zhoršení zraku nepociťovali. Až po operaci si uvědomili, že teprve nyní vidí zase dobře - a jak moc se mýlili, když operaci zpočátku odmítali," vysvětluje prim. MUDr. Martin Choleva z oční kliniky Lexum v Ostravě, proč nemá smysl operaci šedého zákalu odkládat.

Výhodou očních klinik je to, že ani pandemie covidu-19 není důvodem k pozastavení příjmu nových pacientů a odkládání operačních zákroků. Riziko nákazy kliniky eliminují dodržováním přísných hygienických opatření a objednáváním pacientů přesně na čas.  


A jak jste na tom se zrakem vy?

Nejjednodušší vyšetřovací metodou je naše dlaň. Zakryjte si jedno oko a zkontrolujte, že vidíte bez jakýchkoli změn. Poté test opakujte na druhém oku. 

 

3. Tmavé skvrny a černé stíny místo barev

Změnou vidění barev se projevují i velmi vážná onemocnění, u kterých může hrozit při přehlížení prvních příznaků ztráta zraku. Jedná se například o věkem podmíněnou makulární degeneraci (nejčastější příčina ztráty zraku ve vyspělých zemích) a zelený zákal. „Makulární degenerace často nastupuje nejprve pozvolna.

Zejména při dobrém vidění druhého oka si toho pacient nemusí všimnout včas. Onemocnění není přímo dědičné, ale dědičné jsou geny, které zvyšují riziko rozvoje nemoci," říká doc. MUDr. Libor Hejsek, Ph.D., FEBO z oční kliniky Lexum.

Zatímco věkem podmíněná makulární degenerace je často dědičné onemocnění sítnice, zelený zákal souvisí s příliš vysokým nitroočním tlakem. Co mají tyto nemoci společného, je důležitost včasného odhalení a okamžitá léčba jako jediný způsob, jak zabránit ztrátě zraku.

Více se dozvíte například na www.ocividnejinapece.cz.

Zdroj: Focus Agency, s.r.o.

Fotografie od uživatele Sharon McCutcheon ze služby Pexels 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

BĚH PRO MIMINKA DO DLANĚ

První květnovou neděli je Světový den rodičů předčasně narozených dětí. 5. května 2024 se můžete aktivně přidat k charitativní akci Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ České republiky, kterou letos počtvrté pořádá nezisková organizace Nedoklubko. K účasti se může registrovat jednotlivec, rodina či kolektiv a zvolit si výši příspěvku a neonatologické oddělení, které si přeje podpořit. Pak už stačí se 5. května kdekoliv a kdykoliv vydat na libovolně dlouhou trasu a svou aktivitu zaznamenat ve výsledném formuláři. Všechny informace k registraci najdete na www.darujme.cz/beh.

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie