Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



11 způsobů rozvíjení bystré mysli



Stejně jako tělo, vyžaduje také intelekt správnou výživu a pravidelné cvičení. Existuje několik ověřených způsobů, jak mu dodat pružnost a elán.

Je známo, že paměť můžeme trénovat studiem cizích jazyků nebo memorováním veršů, tělo klasickým fyzickým cvičením nebo třeba jógou. To všechno ovšem vyžaduje čas a značnou námahu. Můžeme však také vyzkoušet těchto jedenáct nenápadných způsobů podpory a tréninku mysli, které nám nezpůsobí žádnou zvláštní časovou újmu a nevyžadují mimořádné úsilí. Dozvíte se, jak cukr, voda a počítačové hry ovlivňují rozumové schopnosti.

1. Do půlhodiny po probuzení vypijte dvě sklenice vody. Vodu tělo nezbytně potřebuje k odfiltrování toxinů a udržení rovnováhy svého vodního hospodářstvíBěhem spánku je přísun tekutin nulový, nepijeme tedy 6-9 hodin. Dvě velké sklenice vody brzy po probuzení vzniklý deficit vyrovnají. Výzkum zaměřený v této oblasti na děti ukázal, že jestliže školáci pijí dostatečné množství vody, podávají daleko lepší rozumový výkon.

2. Při snídani čtěte přehledy knižních novinek. Televizní zprávy nebo četba novin nejsou tím nejblahodárnějším začátkem nového dne. Získat přehled o nejzajímavějších knižních novinkách můžete snadno díky řadě specializovaných webů.

3. Cestou do práce poslouchejte podcasty nebo audioknihy. Je to snadný a příjemný způsob rozšiřování vědomostí. Třeba na www.citarny.cz najdete seznam webů, kde si můžete zdarma stáhnout jak audioknihy, tak e-knihy.

4. V práci pijte zelený čaj. Zelený čaj (zejména japonský práškový čaj matcha) obsahuje L-theanin, aminokyselinu zlepšující paměť a pozitivně působící na rozumové schopnosti. L-theanin navíc navozuje pocit pohody a uvolnění, zbaví vás stresu, a přispěje tak k lepší koncentraci.

5. Dopřejte si siestu. Krátký spánek během dne osvěží myšlenkový proces a zvyšuje efektivitu učení. Většina lidí cítí v průběhu dne ospalost obvykle mezi polednem a 16. hodinou a potom kolem 6. večer. To je ideální čas pro odpočinek.

6. Omezte spotřebu cukru. Nejlépe by bylo odříci si ho vůbec. Pokud je to však pro vás příliš náročná představa, snažte se alespoň nejíst sladké během intenzivní pracovní činnosti. Zvýšení a poté hned prudké snížení hladiny krevního cukru má na myšlenkový výkon neblahý vliv. Mozek „osvěžíte" mastnými kyselinami obsaženými ve vejcích nebo rybách.

7. Na sociální sítě a různé herní stránky choďte maximálně jednou-dvakrát denně. Mozek se adaptuje na ten typ informace, kterým ho zatěžujete. Pokud ho bombardujete rychle se měnícím a nestimulujícím obsahem, koncentrace pozornosti nevyhnutelně poklesne. Máte-li sklon věci odkládat a protahovat, nastavte si raději budíka, abyste na nesmyslné sledování sociálních sítí neplýtvali hodinami a dny.

8. Místo sledování seriálů a televize vůbec hrajte raději hry. Sledování televize je pasivní, nejčastěji naprosto neužitečná činnost. Zkuste se přeorientovat na videohry. Němečtí vědci prokázali, že i tak triviální hra jako Super Mario má pozorovatelný vliv na plasticitu mozkových struktur (plasticita znamená schopnost mozku měnit svou strukturu vlivem opakovaných podnětů a zkušeností).

9. Naučte se programovat. Programování je příbuzné hlavolamům. Je to mohutný stimulátor logických schopností. Díky zdrojům typu scratch.mit.edu se mu dokáže naučit i školák. Určitě si s ním poradíte i vy.

10. Stýkejte se se vzdělanými lidmi. Návyky jsou nakažlivé, a to nejen ty špatné. Způsob života a uvažování lidí kolem vás se na vás podepisují. Snažte se tedy, aby kolem vás byli lidé, od kterých se máte čemu naučit.

11. Procházejte se. Procházka zlepšuje krevní oběh a zásobení mozku kyslíkem, zatímco hladina stresových hormonů výrazně klesá. Dobití čerstvých sil během dne vám vydrží až do pozdního večera.

Djak-Tinoku

Pro Kondici.cz, Portál pro zdravý životní styl

ilustrační fota: pixabay, Background image created by Freepic.diller - Freepik.com

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie