Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT



Proti meningokokům se dá očkovat i v dospívajícím věku. Proč je dobré neodkládat očkování ani v období koronaviru?

Meningokoková infekce může postihnout kohokoliv - od kojenců, po dospělé a její výskyt v ČR každý rok stoupá. Přenáší se kapénkovou infekcí a napadá ochranné obaly mozku a míchy, které se nazývají meningy. Je nepředvídatelná, postupuje velmi rychle a často vede až k úmrtí. Nejúčinnější ochranou proti nákaze je očkování. Velkou část nakažených bakterií meningokoka tvoří mladí lidé ve věku od 15 do 25 let. Meningokok může poznamenat jejich celý další život a v řadě případů ho i ukončí. Proč si meningokok vybírá tak často mladé - jinak zdravé - lidi? 

Očkování v době koronavirové

„Očkování samo o sobě zaměstná jen velice nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť, tak, aby se dítě/dorost příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž organismu je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit. Očkování probíhá aktivně i v době epidemie a děje se tak po celém světě. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat a případně jít naproti jiné pandemii," vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti. 

Ohrožení mladí lidé

Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí lékaři přikládají náročnosti životního stylu: mladí lidé často přetěžují organismus sportem, ponocováním, málo odpočívají, a hlavně mezi sebou sdílejí pití, cigarety, čímž často unikají počátečním příznakům a následky jsou pak fatální, protože je nelze odchytit v rané fázi. Drobnohled ze strany rodičů již není tak silný, jako v případě malých dětí.

„Ačkoliv by se toto onemocnění mohlo léčit antibiotiky, v mnoha případech nejsme schopni v krátké době zasáhnout a předcházet tak nejenom závažným komplikacím, ale často i úmrtím," doplňuje Cabrnochová.

Přestože se meningokoková meningitida objevuje v méně případech, než je tomu například právě u aktuální koronavirové pandemie, úmrtnost může být 10-20 %. A právě proto lékaři neustále apelují na to, aby očkování v rizikových věkových kategoriích rodiče využívali a své děti očkovali.

Proč se nechat v období 15. až 25. roku očkovat?

1. Pokud chcete beze strachu užívat pubertu.

2. Chcete-li sportovat na maximum a pouštět se do všech možných dobrodružství.

3. Když si chcete život užívat do sytosti.

4. Protože i studium může být stresující aktivitou, která bere nejen sílu, ale i spánek.

5. Jestliže se chystáte cestovat do (nejen) rizikových zemí.

6. Chcete randit, líbat se pod jarní rozkvetlou třešní a prožívat lásku beze strachu.

7. Podlehli jste kuřáckému zlozvyku.

8. Čeká vás nástup na vysokou školu a bydlení na koleji.

9. Jestli chcete po ukončení nouzového stavu a opatření vztaženým ke koronaviru opět vyrazit pravidelně na koncert, do klubu nebo třeba do divadla.

10. Studujete, chodíte se bavit, sportujete, a navíc si pravidelně přivyděláváte na brigádách. 

A pokud vás ani toto nepřesvědčí, očkujte se proto, že i když se u vás nemoc nerozvine, můžete se stát bezpříznakovým nosičem, který sice žádné příznaky nemá, chováte se jako zdravý jedinec, avšak nevědomky můžete šířit nákazu dál.

Zdroj: Focus Agency, s.r.o.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie