Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CO TRÁPÍ ČESKÁ SRDCE?



Statistiky ÚZIS každoročně „vystaví účet" za náš přístup k vlastnímu zdraví. Dlouhodobě na předních příčkách seznamu příčin hospitalizací, pracovních neschopností, ale především úmrtí v ČR figurují tzv. civilizační onemocnění, která můžeme v poměrně nemalém procentu ovlivnit svým zodpovědným přístupem a životním stylem: stravou, pohybovými aktivitami, preventivními prohlídkami u lékaře, vyhýbáním se stresu, kouření či konzumaci alkoholu. Nejčastěji umíráme na nemoci oběhové soustavy - srdce a cév. Velkým problémem a rizikovým faktorem kardiovaskulárních potíží (KVO) je ukládání tuku do stěn cév a jejich následné ucpávání - ateroskleróza. 


V roce 2017 zemřelo v ČR celkem 111 443 osob,

z nichž přes 40 % (22 840 mužů a 26 506 žen)

mělo uvedenu jako příčinu úmrtí nemoc oběhové soustavy.1


Mezi nejrizikovější KVO patří:

arteriální hypertenze - opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku (hodnoty 140/90 mmHg a vyšší). Jde o významné onemocnění pro jeho vysoký výskyt a pro rizika kardiovaskulárních a mozkových komplikací.

Poruchy metabolismus lipidů - Dyslipidémie představují jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů aterosklerózy. Komplikace aterosklerózy (akutní infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin) zaujímají přední místo v příčinách mortality a morbidity ve všech vyspělých státech světa.

V prevenci aterosklerózy a ostatních KVO bývá sledována zejména koncentrace LDL cholesterolu. Jedním z markerů užívaných ke stanovení kardiovaskulárního rizika pacientů je ale také HDL cholesterol:

Vyšetření hodnot celkového cholesterolu: vyšší hladiny v krvi mohou způsobit ukládání cholesterolu ve formě ateromatických plátů v cévách a být příčinou infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.

Vyšetření hodnot LDL-cholesterolu (tzv. „špatný cholesterol"): převážně lipidové částice slouží k transportu cholesterolu z jater do dalších částí těla, kde je využíván. Zvýšení jeho hladiny mimo běžné meze je spojeno s vyšším kardiovaskulárním rizikem.

Vyšetření hodnot HDL-cholesterolu (tzv. „dobrý cholesterol"): zvýšené hladiny znamenají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Vyšetření hodnot triacylglycerolů (TAG): forma tukových částic sloužících jako zdroj (skladování) energie.

Vyšší hladina triacylgylcerolů, vyšší LDL-cholesterol a nízký HDL-cholestrol zvyšuje riziko podstatně více nežli izolovaný vzestup LDL-cholesterolu.2


Vyšetření lipidového profilu, norma:

Celkový cholesterol: < 5 mmol/l

LDL-cholesterol: < 3 mmol/l

TAG:< 1,7 mmol/l

HDL: u muže > 1 mmol/l; u ženy > 1,2 mmol/l


 

Dalšími rizikovými faktory KVO jsou:

Genetická dispozice

Špatné stravovací návyky / Obezita

Kouření

Stres

Absence pohybové aktivity

Nedílnou součástí ovlivňování celkového rizika je nabídka výběru zdravých potravin

Režimová opatření, která jsou součástí doporučených postupů léčby, zahrnují eliminaci nebo regulaci ovlivnitelných faktorů (výživová doporučení, poradny odvykání kouření, pohybový režim aj.) KVO.  Ve společném doporučení pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění českých odborných společností(Česká kardiologická společnost, Česká společnost pro aterosklerózu, Česká společnost pro hypertenzi aj.) se lékařům mimo jiné doporučuje nabídnout pacientům výběr zdravých potravin.

Zdravá strava snižuje riziko několika mechanismy včetně snížení tělesné hmotnosti, snížení krevního tlaku, účinku na koncentrace lipidů, ovlivnění glykémie a snížení náchylnosti k trombóze.

  • strava musí být pestrá a energetický příjem je nutno upravit tak, aby byla dosažena ideální tělesná hmotnost
  • podporovat konzumaci následujících druhů potravin: ovoce a zelenina, celozrnné obilniny a chléb, mléčné výrobky, rybí maso a libové maso
  • ryby a omega-3 mastné kyseliny jsou obzvláště důležité a málo konzumované
  • celkový příjem tuků nesmí představovat více než 30 % celkového energetického příjmu, a příjem nasycených tuků nesmí přesahovat třetinu celkového příjmu tuků.
  • Příjem cholesterolu nesmí být vyšší než 300 mg/den
  • v izokalorické stravě lze nasycené tuky částečně nahradit kompexními karbohydráty a částečně mononasycenými a polynasycenými tuky z rostlinných zdrojů a mořských živočichů.

Konzumace funkčních potravin, které mají kromě výživové hodnoty také pozitivní vliv na zdraví konzumenta a užívání potravinových doplňků se v posledních letech dostává více do povědomí. Mezi ideální součást preventivních opatření patří látky a preparáty, které lze  k udržování hladiny lipidů využít. Jedná se zejména o potraviny obohacené o rostlinné steroly/stanoly, užívání rozpustné vlákniny a potravinových doplňků s obsahem fermentované červené rýže. Užití těchto doplňků a funkčních potravin má své místo zejména u osob v nízkém a středním KV riziku, kteří zatím nejsou indikováni k farmakoterapii, ale o svůj zdravotní stav dbají a chtějí do něj investovat.

Další skupinou jsou pacienti s těžkými dyslipidemiemi, u kterých se maximální dostupnou léčbou nedaří dosáhnout cílových hodnot (a je potřeba využít všech dostupných modalit a doplnit stravu o aktivní látky) a rovněž osoby se statinou intolerancí. Vhledem k tomu, že monakolin K z červené rýže je označován jako „identický chemickému statinu lovastatin", je společná konzumace těchto speciálních potravin  se statiny kontraindikována.  Tyto doplňky stravy lze užívat jako podporu a aktivní péči, nikoliv ji zaměňovat za léky, jejichž vliv na zdraví a hospodaření s tuky je podložené daty z velkých randomizovaných studií.4

Zdroje:

1. https://www.uzis.cz/publikace/zdravotnicka-rocenka-ceske-republiky-2017

2. Biochemické vyšetření, https://www.euc.cz/

3. Společná doporučení pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, dostupné např. z http://www.cskb.cz/res/file/kbm/kbm-2005-13-4-212-224.pdf

4. Šnejdrlová M. Úloha funkčních potravin a potravinových doplňků v léčbě hypercholesterolemie, dostupné z http://www.athero.cz/media/1621/atherorev_stanovisko.pdf

Úvodní foto: Designed by Freepik


firemní prezentace

Walmark Chole-Pro
Doplněk stravy

EXPERT

DVOJÍ EFEKT PRO NORMÁLNÍ HLADINU CHOLESTEROLU


  • S monakolinem K - extrakt z červené fermentované rýže a omega-3 rybím olejem
  • Inovativní formát pro lepší biologickou dostupnost aktivních látek

 

Vysoce kvalitní produkt z Expertní řady poskytuje jedinečné složení a formát kombinující vědecky podložené přírodní ingredience a nejmodernější technologie.

Účinky hlavních složek:

Monakolin K z červené fermentované rýže přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi

EPA a DHA pomáhají udržet vaše srdce zdravé

Walmark Chole-Pro:

Inovativní formulace obsahující monakolin K ve formě mikro-granulek rozptýlených v tobolkách s rybím olejem

Trojitý účinek pro ochranu monakolinu K, který je velmi citlivý na přítomnost kyslíku

Dobrá biologická dostupnost díky kombinaci monakolinu K s rybím olejem

Snadno polykatelné tobolky

Vyrobeno držitelem certifikátu GMP

 

www.walmark.cz

Zpět

ČERNÝ KAŠEL AKTUÁLNĚ

Do ISIN bylo v období od 1. 1. 2024 do 24. 3. 2024 nahlášeno celkem 4253 případů pertuse. Nejvíce případů podle zprávy SZÚ hlásí kraje: Jihočeský (780x) a Středočeský (634x), následuje Vysočina (512x) a hl. m. Praha (458x), nejméně případů hlásí Olomoucký (80x) a Karlovarský (30x) kraj. Z celkového počtu letošních případů je 73 % očkovaných. Očkování u dětí je v ČR hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V rámci přeočkování v dospělosti přispívají na očkování zdravotní pojišťovny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do jednoho roku. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování u dospělých osob pohybujících se kolem dětí a těhotným ženám. Dále je očkování doporučeno také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům. Dle doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP je možno, po dobu omezené dostupnosti vakcín Adacel a Boostrix, využít pro očkování proti černému kašli u dospělých i vakcínu Adacel Polio.

BRNĚNSKÝ PHARMACY EVENT

První dva fyzické kongresy pořádá Healthcomm Professional 10. dubna 2024 v brněnském hotelu OREA - VORO. Zaregistrujte se na dopolední nebo odpolední event, které jsou určené pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Dopolední event: 10. 4. 2024 od 8:45 do 13:30; Odpolední event: 10. 4. 2024 od 14:00 – do 19:30. Těšit se můžete na komentovanou VR prohlídku lidského žaludku s MUDr. Matejem Kuchárem, na praktickou přednášku „Fyzioterapie pro pracovníky v lékárně“, prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. pohovoří na téma „Astma u dospělého člověka“ a přínosné bude pro vás také sdělení MUDr. Pavla Smažíka o vlivu orálního zdraví na celkové zdraví organismu. Prvních 100 předregistrovaných získá při registraci v hotelu speciální taštičku s dárkem od Healthcommu. Pro registraci zdarma můžete použít kód od Magazínu a Educommu: EDU24. Více na https://www.healthcomm.cz

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

Odstartovala první letošní akreditovaná akce pro lékárníky a farmaceutické asistenty - VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. Kongres je spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah je akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie